Förstudie och projektering för ny rensgallerbyggnad – VA SYD, Sjölunda
VA Syd
VA SYD planerar att ansluta en ny rensgallerbyggnad i Sjölunda till sitt befintliga värmesystem, och anlitade Driftklart för att genomföra en förstudie. Uppdraget påbörjades den 28 maj 2024, och utförs av Haidar Almadani och Dijana Atalic, som tillsammans bidragit med teknisk projekteringskompetens.
Förstudien omfattade en detaljerad kartläggning av värmebehovet för uppvärmning, varmvatten och spolningsvatten, samt en jämförelse mellan E.ON:s fjärrvärme och VA SYD:s interna värmesystem för att identifiera den mest optimala lösningen.
När alternativ hade vägts och valts ut, tog Driftklart fram en komplett projektering av servisledningen, från befintlig värmecentral till rensgallerbyggnaden. Projekteringen inkluderade även undercentral, varmvatten-cirkulation samt val av ledningstyper. På grund av komplexa mark- och inomhusförhållanden har projektet krävt både singel- och Twin-rör, för att effektivt hantera dragning under mark och inom befintlig byggnadsmiljö – utan kollisioner med befintlig infrastruktur.
Projektet befinner sig nu i genomförandefas, där Driftklart ansvarar för byggledning, följt av en avslutande fas med färdigställande och dokumentation.
Tack vare Haidar och Dijanas insats står VA SYD väl rustade inför nästa steg i projektet, med en tekniskt genomarbetad och kostnadseffektiv lösning som är anpassad för anläggningens långsiktiga behov.
referenser & PROJEKT
Tillsammans med våra kunder utformar och driftsätter vi framtidens hållbara samhällen och infrastruktur. Här är ett litet urval av de projekt vi har genomfört med våra kunder.












.webp)
.webp)

Vi på Driftklart är konsultbolag med ambitionen att utveckla och stödja din verksamhet inom infrastruktur, processindustrin och energi.